WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Bel Kayması Egzersizleri

Bel kayması egzersizleri, oldukça önemlidir.

Bel Kayması

Düzenli olarak yapılan egzersizler bel ve omurgada bulunan zayıf kasları oldukça güçlendirmektedir. Bunun dışında mekanik yüklenmeyi azaltarak hareket kabiliyetini arttırmaktadır. Düzenli olarak yapılan egzersizler yanlış olan duruşu düzeltmede oldukça etkilidir ve bunun ile birlikte ağrıyı da azaltmaktadır.

Bel kaymasında yapılacak olan egzersizler düzenli olarak her gün yapılmalıdır. Yapılan egzersizler de devamlılık olmaz ise istenilen sonuç alınamaz. Başlangıç için sabah 15 dakika, akşam 15 dakika ideal bir süredir. Süreler zaman içinde gittikçe arttırılır. Bel kayması için verilen egzersizler yaklaşık olarak iki ay boyunca devam edildikten sonra günde bir kez on dakika boyunca yapılması yeterli olacaktır.

Yine bel kayması için verilen hareketler sabah ve akşam 5 kez yapılarak başlanmalı ve daha sonra ise giderek yapılma sayısı arttırılmalıdır. On gün sonunda ise sizin için en uygun olan ideal sayıya ulaşılır. Egzersizlerin sayısı değil ne kadar iyi bir şekilde yapıldığı önemlidir. Bel kayması için yapılan egzersizler yorgunluk, kas ağrıları ve sertlik yapmaktadır. Bunlar oldukça normaldir.

Yaşanılan bu durum bir kaç gün sonra ortadan kalkmaktadır. Ancak eğer bu şikayetler bir kaç günün sonunda da devam ediyor ise verilen egzersizleri çok hızlı yapıp yapılmadığı kontrol edilmelidir, eğer çok hızlı yapılıyorsa dikkat edilerek yavaşlatılmalıdır.

Eğer bu ağrılar üç haftadan fazla sürüyor ise bir doktora başvurulmalıdır. Yatarken ve yataktan kalkarken kurallar uygun bir şekilde davranılması gerekmektedir. Egzersiz yapılırken en az iki defa gevşeme pozisyonuna geçilmelidir.

Bel Kayması Egzersizleri Gevşeme Pozisyonu: Düz bir zeminde sırt üstü uzanılmalı, dizler bükülerek baldırların altına iki yastık konmalıdır ve bu şekilde gevşenmesi gerekmektedir. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez toplam 5 dakika boyunca gevşemesi gerekir. Yatarken ve yataktan kalkarken ilk olarak yatağın kenarına yanaşarak yan dönülür ve bacaklar karına çekilerek kıvrılır. Bacaklar aşağı doğru sallandırılırken dirsekten kuvvet alınarak oyalanmadan doğrulur ve oturulur. Yatarken ise ilk olarak oturulmalı ve sonra ise bu hareketlerin tam tersi uygulanmalıdır.

Bel Kayması Egzersizleri Boyun ve Sırt Gerdirme: Gevşeme egzersizlerinden sonra yapılan egzersizlere ayakta yapılan egzersiz hareketleri ile devam edilmelidir. Baş öne ve arkaya yavaş bir şekilde eğilir ve daha sonra ise baş sağa ve sola doğru eğilir. Bu süre zarfında başın dönmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bel Kayması Egzersizleri Yan Gerdirme ile Omuz ve Bel Egzersizi: Sol el havaya doğru kaldırılır. Sağ el ise uyluk bölgesine yakın bir şekilde tutulur ve sağ tarafa doğru yavaşça vücut eğilir. Hareketin devamında ise gerdirme yavaş yavaş arttırılır. Daha sonra ise sağ el kaldırılarak sola doğru gerdirme sağlanır. Omuz ve bel egzersizinde ise sırt üstü sert bir zemine uzanılır. Sırt yere temas ettirilir ve sonra kalça ve sırt yerden hafifçe kaldırılır. Bu hareket 10 kez tekrarlanarak gevşeme hareketine geçilir.

Bel Kayması Egzersizleri Emekleme Pozisyonu ve Yüz Üstü Destekli Gerdirme: İlk olarak emekleme pozisyonu alınır. Bel aşağı ve yukarı doğru hafif bir şekilde hareket ettirilir ve aynı zamanda ise baş da aynı şekilde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirerek bel kasları çalıştırılır. Yüz destekli gerdirme için ise bu kez ellerden destek alınarak vücut kaldırılır. Bu pozisyonda en az beş saniye beklenir. Daha sonra ise gevşeme hareketi yapılır.

Hacamatın Faydaları

Bel Boyun Tedavisi

Hacamatın Önemi

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

SCROLL UP