WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Bel ve Boyun Fıtıkları

Bel ve Boyun Fıtıkları

Bel ve Boyun Fıtıkları: Tanım

Boynumuzda 7 belimizde ise 5 adet omurga kemiği vardır. Bu kemikler arasında da ağırlık ve fiziksel strese karşı omurgayı ve omuriliği koruyan disk adı verilen kıkırdak yapılar mevcuttur. Diskler omurganın hareketliliğine katkıda bulunduğu gibi postürünü ve hareketlerini sağlayıp omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Boyun ve bel fıtıkları adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin bozulması ve taşması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır.

Disk fiziksel stres, ters hareket, sürekli aynı pozisyonda durma gibi sebeplerle hasar görüp yırtılabilir ve disk içindeki kıkırdak doku yırtıktan çıkarak sinirlerin ve omuriliğin yer aldığı boşluğa çıkabilir. Bu durum boyun fıtığına neden olur. Boyun fıtığı kol ve omuriliğe giden sinirlere bası yaptığında boyunda ağrı, kollarda, sırtta ve omuzlarda ağrı, uyuşukluk, güç ve duyu kaybına neden olabilir.

Cep telefonunun uzun süre kullanımı, boynu eğerek uzun süre ekrana bakmak, ya da telefonu boyna kıstırarak konuşmak en sık boyun fıtığı nedenlerindendir.

Bel ve Boyun Fıtıkları: Bulgular

Ağrı ve hareket kısıtlığı bel ve boyun fıtıklarının başlıca bulgularıdır. Ağrının kaynağı taşan diskin başta omurilik ve sinir kökleri olmak üzere komşu dokulara yaptığı baskılardır. Bu baskı nedeniyle kan akımı bozulan dokularda salgılanan bazı kimyasal maddeler ağrıya neden olur. Oluşan ağrı ise refleks yoldan kas spazmını tetikleyerek hareket kısıtlılığına yol açar. Sinir köklerinin maruz kaldığı baskı nedeniyle oluşan ağrılar kol ya da bacağa yayılabildiği gibi uyuşma yanma gibi bulgularda görülebilir.. Eğer sinirlere ve omuriliğe olan baskı şiddetli ise kas güçsüzlüğü, idrar ve gaita bozuklukları da bulgulara eşlik edebilir.

Bel ve Boyun Fıtıkları: Nedenleri

Bel boyun fıtıklarının en önemli nedeni mekanik etkenlerdir. Omurganın uygunsuz kullanımı sonucu oluşan bu etkiler disk adı verilen kıkırdakların bozulup taşmasına neden olur. Teknolojinin ilerlemesi sonucu gelişen hareket siz yaşam, uzun süre oturarak çalışma, omurgayı uygunsuz pozisyonda uzun süre tutacak pozisyonlar (bilgisayar kullanımı, TV izleme, sanayi üretiminde çalışma vb), uygunsuz ağırlık taşıma en sık görülen hastalık nedenleridir. Mekanik etkenlerin yanı sıra yaşlanma nedeniyle meydana gelen disk yıpranmaları, genetik olarak kıkırdak yapısında bozukluk ve travmalar diğer fıtık nedenler arasında sayılabilir.

Bel ve Boyun Fıtıkları: Teşhis

Bel ve boyun fıtıklarının teşhisinde en önemli unsur doktor muayenesidir. Başta MRG olmaz üzere tüm görüntüleme yöntemleri ancak tanıyı doğrulamak ya da ayırıcı tanı amacıyla kullanılmalıdır. Sadece görüntüleme yöntemleri kullanılarak fıtık tanısı koymak doğru değildir. Ancak ne yazık ki günümüzde pek çok hasta bu nedenle yanlış olarak fıtık tanısı almaktadır.

Bel ve Boyun : Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır.

( Çok ciddi durumlarda hacamat, sülük ve ozon tedavilerini destekleyici olarak kullanmaktadır. )

 

Hacamatın Faydaları

Bel Boyun Tedavisi

Hacamatın Önemi

SCROLL UP