WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

Hacamat kimlere yapılmaz

 

Hacamat kimlere yapılmaz: Tüm sağlıklı kişilere hacamat rahatlıkla yapılır. Eğer kişinin bünyesi çok zayıf değilse hacamat yaptırmasıının zararı olmaz. Yeni ameliyat geçirmiş kişilere hacamat yapılması uygun değildir. Asgari 3 ay süre geçmiş olmalıdır.

Organ nakli yaptırmış kişilerin hacamat yaptırmaları risklidir. Kalp pili taşıyan kişilerin hacamat yaptırmaları risklidir. Çok heyecanlanan çok korkan kişilere direk hacamat yapılmamalı ve  çok küçük adımlarla başlanılmalıdır.

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

Yaş kupa tedavisinin yani halk arasındaki ismiyle hacamat işleminde vücuttan belirli miktarda kan alındığı için ağır anemi rahatsızlığı bulunan kişilerin hacamat yaptırmaları uygun değildir. Hacamat uygulamasının deri üzerinde yapılmasından dolayı aktif yaraları olan kişilerde yara üzerine uygulanmaması gerekmektedir. Yine aynı şekilde herhangi bir travma sonucu, uygulanan kuvvetin şiddetiyle bozulan dokuların yırtılmasıyla oluşan laserasyonların üzerine hacamat uygulaması yapılamaz.

Kardiyak atım hacminin dokuların ihtiyacını karşılayamayacak derecede azalması sonucu oluşan dekompanse kalp yetmezliği bulunan hastalara hacamat yapılamaz. Vücudumuzda bulunan damarlarda özellikle de bacaklardaki toplar damarlardaki venlerde oluşan inflamasyon yani tromboflebit rahatsızlığı tedavisinde hacamat uygulanmaz. Doktor müdahalesi sonucu oluşmuş cerrahi yaraların tedavisinde yaraların üzerine hacamat uygulanmaz. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğu yaşayan insanlar da hacamat yaptıramazlar.

Hamilelere yapıldığında sonrasında doğacak rahatsızlar bilinemediğinden dolayı hamilelerde hacamat uygulaması önerilmemektedir. Hacamat sırasında belirli miktarda kan alındığı için adet döneminde aşırı kanaması olan kadınların, adet gördüğü sırada hacamat yaptırması pek önerilmemektedir.

Hacamat, cilt yoluyla kan alma işlemi olduğu için doktor olmayan kişilere kesinlikle yaptırılmamalıdır. Hacamat sertifikalı doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Hacamatın Faydaları nelerdir ?

Hacamat Yaptırırken Kaç Kupa Yapılmalıdır

Normal bir hacamat seansında 5 kupadan aşağı zaten çok fazla tesir göstermez. 10 kupadan fazlası ise vücudu yorar. Düşük tansiyon problemi olan kişilere hacamat yapılırken daha dikkatli olmak gerekir. Düşük tansiyonu olan kişilere hacamat 3 kupadan fazla yapılmamalıdır. Varisli kişilerin direk varisleri üzerine sedef benzeri deri hastalıkları olan kişilerin hastalıklı bölgelerine hacamat yapılmaz.

 Bel fıtığı ve benzeri ameliyat geçirmiş kimselere ameliyat üzerine hacamat yapılacaksa asgari 3 ay geçmiş olmalıdır.

Hacamatın Faydaları

Hacamatın Önemi

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

SCROLL UP