WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Hacamatın Belirli Zamanlarda Yapılmasının Sebebi Nedir ?

Hacamatın Belirli Zamanlarda Yapılmasının Sebebi Nedir?

Hacamat, geleneksel tıp yöntemlerinden biri olup, yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kan aldırma olarak da bilinen hacamatın tarihçesi, insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir. Günümüzde hala birçok kişi tarafından uygulanan hacamatın belirli zamanlarda yapılması ise önemli bir konudur.

Hacamatın yapılma zamanı, ay takvimine bağlıdır ve Hicri takvimdeki günlere göre belirlenir. Bu takvim, İslam dini için kullanılan bir takvimdir ve Ramazan ayının başlangıcını belirlemek için kullanılır. Hacamatın yapılma zamanı ise genellikle dolunayın sonrasına denk gelir.

Dolunaydan sonraki iki haftalık dönemde, ayın yeryüzü üzerindeki medcezir etkisi (gelgit etkisi) insan vücudunda yüzde yetmişinin su olduğu düşünüldüğünde, suda çözünen toksik maddelerin cilt yüzeyinde biriktiği düşünülür. Bu nedenle, hacamatın bu dönemde yapılması daha etkili olabilir.

Ancak, hacamatın yapılma zamanı sadece ay takvimine bağlı değildir. Hacamatın yapılma zamanı, kişinin sağlık durumu, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları gibi faktörlere göre de değişebilir. Örneğin, bazı hastalıkların tedavisinde hacamatın belirli zamanlarda yapılması önerilirken, bazı durumlarda herhangi bir zaman uygun olabilir.

Hacamatın belirli zamanlarda yapılmasının sebebi, vücuttaki toksik maddelerin cilt yüzeyinde biriktiği düşüncesidir. suda çözünen toksik maddelerin ayın belli dönemlerinde yani dolunaydan sonraki 2 haftalık dönem daha fazla cilt yüzeyine birikmesi ile alakalıdır.

Sonuç olarak, hacamatın belirli zamanlarda yapılması konusu önemli bir konudur ve kişinin sağlık durumuna, yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına göre değişebilir. Ancak, hacamatın etkisi ve yapılma zamanı konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

SCROLL UP