WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Hacamattan sonra hayvansal gıda yenirse ne olur?

HACAMATTAN SONRA HAYVANSAL GIDA TÜKETİMİ?

Hacamattan sonra hayvansal gıda yenirse ne olur?

Vücuttaki kanın tamamen toksik maddeleri temizlemesi için hacamat öncesinde yemek yememiş olmanın önemi zaten bilinmekte. Bu durum hacamat sonrasında da birkaç saat boyunca dikkat edilmesi gereken bir kural. Merak edilenler arasında “Hacamat uygulaması ardından hayvansal gıda perhizi neden yapılır?” ve “Hayvansal gıda perhizi yapılmaması durumunda ne gibi sıkıntılarla karşılaşılır? Soruları da bulunmakta. Şimdi sorularınıza cevap bulacağınız bölüme gelelim.

Kan şekerinin düşmesinden dolayı açlık hissi artacaktır. Bu gayet doğal bir durum. Fakat hacamattan sonraki 2 saati hiçbir şey yemeyerek geçirmek çok önem taşıyor. Sonrasında ise olabildiğince hafif ve organları yormayacak türden lifli gıdaları tüketmek tavsiye edilir. Amaç; sindirim sistemine yardım eden kan hücrelerinin, hacamatın etkisi ile vücutta bulunan toksik maddeleri yok etmeye çalışan kan hücrelerine yardım edemeyip onları engellemesini önlemektir. Hacamattan sonra hayvansal gıda yenirse ne olur sorusunun cevabı için okumaya devam edelim

Hacamat tedavisi öncesinde ve sonrasında, uygulamayı yapan uzman tarafından hastalar bu konuda tembih edilmektedir. Fakat unutularak ya da bilinçsizce veyahut önemsenmeyerek tüketilen bir hayvansal gıdanın hacamat uygulanan bedene etkileri neler olabilir?

Hacamat ardından yenebilecek birçok gıda bu süreci zorlaştırabilecekken, bu gıdanın hayvansal olması durumunda kan dolaşımının hızını fazlasıyla yavaşlatması kaçınılmaz. Hemen her hayvansal gıda içeriğinde yoğun protein barındırır. Proteinin vücuda alınmasının ardından kan hücreleri sindirim elemanlarına yardım etmeye koyulacaktır. Normal bir gıda bile bu süreçte zorluk çıkabilecekken bilakis protein içeren gıdalar kan dolaşım hızını son derecede yavaşlatır. Yüksek protein tüketiminin vücutta birtakım hastalıklara yol açması da aslında bundandır. Protein fazlası vücutta birikir ve işlenip atılamaz. Biriken proteinler ise hastalıklara davetiye çıkarır. Günlük hayatta da zaten dozunda tüketilmesi gereken protein, hacamattan sonraki 48 saat boyunca asla tüketilmemelidir.

Hacamat sonrasında tüketilen protein kaynağı et ve süt ürünlerinin kan dolaşımını yavaşlatması ne gibi etkiler doğuracaktır? Elbette ki basit bir cümleyle ifade ediliyor olsa da ciddi sıkıntılara da yol açabilecek bir durum söz konusu. Hacamat tedavisinden sonraki ilk 3 gün içinde tüketilen hayvansal gıdalar yalnızca kan dolaşım hızını yavaşlatmakla da kalmayacaktır. Aynı zamanda da hacamat kesiklerinin veya bedende bulunan diğer yaraların onarımını da güçleştirecektir. Deri üzerindeki iyileşmeyi geciktiren bu yanlış zamanlı protein kullanımı, içerideki iyileşme süreçlerini de etkileyecektir. Sonuç olarak hacamat uygulamasını, ön hazırlığını ve hatta masrafını da heba etmeye sebep olacaktır. Boşa giden, emek, zaman ve para bir yana dursun onarım yerine zarar vermesi gibi bir sonuçla da karşı karşıya kalınması olasıdır.

Hacamat işleminin faydasını tam manasıyla bedende hissetmek isteyen kişinin hacamat öncesi, hacamat anı ve hacamat sonrası önlemlerin her birine özen göstermelidir. Uygulamayı yapan kadar yaptıran kişinin de üzerine düşen vazifeler bulunmaktadır. Yalnızca 3 gün boyunca hayvansal gıda tüketmeyerek ve hacamattan sonraki ilk 2 – 3 saat hiçbir besin tüketmeyerek gereken önlem alınmış olacaktır. Hacamattan sonra hayvansal gıda yenirse ne olur sorumuzun kısmi olarak ta olsa cevabı tamamlanmış sayılır.

Hayvansal gıda perhizi sürecince uzak durulması gereken besinleri elbette ki tahmin etmek güç değildir. Fakat listeleyecek olursak;

 • Et ve Et Ürünleri (Kırmızı et, Beyaz et, Balık eti…)
 • Süt ve Süt Ürünleri (Yoğurt, Ayran, Sütlü Tatlılar ve Pastalar, Peynir vb. Kahvaltılıklar, Tereyağı ve Dahil Olduğu Herhangi Bir Gıda…)
 • Yumurta (Yumurta Kavurması, Haşlaması veya İçinde Yumurta Kullanılan Herhangi Bir Gıda…) tüketmek bu üç günlük süreçte kesinlikle uzak durulması gereken besinlerdendir.

Dikkat edilmesi gereken her unsur göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen hacamat tedavisi ve ardından hayvansal gıda perhizine sadık kalınarak sürecin tamamlanması her zaman daha iyi sonuç verecektir.

4 yorum
 • Yanıtla
  22 Mart 2023, 18:10

  Pazartesi sabah 11 de hacamat yaptırdım bu gün de ekmek arasında tavuk yedim hacamatın faydası olmaz mı ne yapmalıyım çok üzdünüz unutup yedim çünkü …

  • Yanıtla
   28 Mart 2023, 11:54

   Merhabalar hacamat sonrasında diyet şart değildir. Sonrasında tavuk yemeniz hacamatın etkisini azaltmaz.

 • Yanıtla
  18 Mayıs 2023, 19:09

  Hacamat sonrası kaç gün hayvansal gıda tüketmememiz gerekiyor teşekkür ederim

  • Yanıtla
   19 Nisan 2024, 15:24

   Hacamattan sonraki 48 saat boyunca tüketilmemesi tavsiye edilir.

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

SCROLL UP