WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Manuel Tıbbın Tarihçesi

Manuel Tıbbın Tarihçesine Dair 

  • Mısır  5000
  • Hindistan
  • Mezopotamya
  • Hipokrat
  • Osteopati–kırıkçılık
  • Karyoterapi  = Şiropraksi = Şiroterapi

“İnsan doğası kendini iyileştirebilecek yeteneklere sahiptir, hekimin görevi hastasına bu yeteneklerini kullanabilecek ortamı sağlamaktır”. Natura sanat, medicus curat . Hipokrat manipülasyondan ve yararlarından bahsetmiştir. “Vertebralar çok değil yalnızca hafif bir miktar kaymaktadır, hekim ellerini ve gözünü iyi kullanırsa kaymış omurgaları yerine getirebilir. Bu eski sanat iyi uygulanırsa hastaya hiç zarar gelmez”.

Manuel Tıbbın Tarihçesi

Manuel Tıbbın Tarihçesi:

Hipokrates M.Ö. 5.yy’da manuel terapiyle birçok hastalığın tedavi edilebileceğini yazmıştır.  Eski halklardan Orta Asya, Hindistan, Orta ve Doğu Avrupa’da bu tedaviyle ilgili yazılar günümüze kadar ulaşmıştır.

Amerika’da cerrah ve anatomist Andrew Still 1874’de ilk özel osteopati tıp okulunu açmış, 2 yıllık bir eğitimle osteopat yetiştirmeye başlamıştır.

Günümüzde tüm bir tıp eğitimi dışında fazladan 400 saat daha manipulasyon ve mobilizasyon eğitimi gören osteopatlar doktor osteopat titri ile mezun olmakta ve istedikleri bir tıp dalında ihtisas yapabilmektedirler. Osteopatlar müdahalede uzun kaldıraç kollarını (baş, gövde, ekstemiteler) kullanır. Yumuşak doku teknikleri, fasilitasyon yöntemleri ve değişik mobilizasyon tekniklerini uygularlar.

Manuel Tıbbın Tarihçesi

1895’de bir tüccar olan Daniel Palmer kendisine yapılan bir manipulasyondan çok etkilenmiş ve şiropraksi okulunu kurmuştur.

Manuel Tıbbın Tarihçesi: Şiropraksi okulları 14 günlük dönemlerde bitirilen bir kurs olarak başlamış ancak günümüzde farmakoloji dışında tüm temel ve klinik dallarının okutulduğu 4 yıllık bir yüksek okul haline dönüşmüştür. Şiropraktlar müdahalede kısa kaldıraç kollarını (vertebranın transvers proçesleri gibi) özel yöntemlerle hareket ettirmeye çalışırlar. Özgün manipulasyonlar ve subluksasyon teorileri ile kısıtlı kalmışlardır.

İsviçreli dahiliye uzmanı Dr. O. Naegelli özellikle baş ağrılı ve diğer servikal kaynaklı rahatsızlıkları tedavi etmiştir.

1955 Yıllında Alman Manuel Terapi Derneği Sell ve Wolf tarafından sadece hekimlere eğitim vermek üzere kurulmuştur.

İngiltere’de Prof. Dr. Mennel özellikle tanı ile ilgili girişimleri tıp öğrencilerine tedavi girişimlerini ise fizyoterapistlere anlatma ve gösterme yolunu seçmiştir.

1970’lerde Prof. Dr. Maignie tıp eğitimine manipulasyon derslerini koymuş, ayrıca bu konuda FTR asistanlarına bir yıllık ek bir ihtisas eğitimi getirmiştir.

1972 H. Frisch Almanya da Manuel terapinin eğitim standartları olarak uzman hekimler için 260 saatlik müfredat derneklere kabul ettirmiştir. Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul maunel tıp konusunda ki eğitimini 1995 yıllında Frisch de tamamlamıştır.

Manuel Tıbbın TarihçesiProf. Karel Lewitt özellikle vertebra kökenli rahatsızlıklarda refleks etkileşimlerin oluşturduğu pa International Federation for Manual/Musculoskeletal Medicine (FIMM) 1958 yılında Belçika, İngiltere, Fransa, İskandinav ülkeleri, Batı Almanya’nın katılımı ile kurulmuştur .

1965 yılında Londra’da Uluslararası Manuel Tıp Federasyonu ilk kez toplanmıştır. Ülkemizde manuel terapi Sabri Narman, İsmet Çetinyalçın tarafından kısmen uygulanmış ve eğitimi verilmiştir

2008 yılında C. Aksoy ve H. Nazlikul öncülüğünde ülkemizde başkanlığını Prof. Dr. Cihan Aksoy’un yaptığı Manuel tıp derneği kurulmuştur.

Eylül 2008 yıllında Türk Manuel Terapi Derneği Vernadaki FİMM kongresinde Türkiye’nin ilk ve tek manuelterapi derneği olarak federasyona üyeliği kabul edilmiştir.

Türkiye de ilk kez 2011 yılında FIMM kabul ettiği hekimler için bir eğitim programı başlatıldı. Bu eğitimlerin gerçekleşmesi ve FİMM tarafından kabul edilmesi için bu kurumda eğitmenlik yetkisi olan iki hekim tarafından verilmesi gerekiyor. FİMM kayıtlarında bu standartlarda eğitim yetkisi olan hekim Hüseyin Nazlikul’dur. Eğitimlerin geçerliği ve FİMM standartlarında olması için bu programın eğitmenleri Dr. Wolfgang von Heymann ve Dr. Hüseyin Nazlikul dur.

Hacamatın Faydaları

Bel Boyun Tedavisi

Hacamatın Önemi

SCROLL UP