WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklara Uygulanır? Ozon tedavisi, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem, birçok hastalık ve rahatsızlık için alternatif bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Hangi hastalıklara ozon tedavisi uygulandığını keşfetmek ve bu yöntemin sağlık alanındaki potansiyelini keşfetmek için bizi takip edin.

Ozon Tedavisi Kullanım Alanları: Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ozon Terapi: İyileşmeyen Yaralar

Diabet (şeker hastalığı) yaraları, enfekte olmuş ve iyileşmeyen yaralar, yatakta uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bası yaraları (dekubitüs ülserleri), dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavisinin temel uygulama alanlarından biridir.

Ozon tedavisi yara bölgesine gelen kan ve oksijeni arttırır, yeni damar oluşumunu artırır. Aynı zamanda yara oluşmasına sebep olan mikroorganizmaları öldürerek yaranın iyileşmesini sağlar. Ayrıca çeşitli nedenlere bağlı cilt alerjileri, ekzemalar ozon tedavisine adaydırlar. Ayrıca ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar ve yara izlerinde ozon önerilmektedir.,

Kanserin Tedavisi ve Önlenmesi

Nobel ödülü sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg, 1931 yılında kendisine Nobel ödülü kazandıran çalışmasında kanserin temel nedeni olarak oksijensiz yaşamı gösterdi. Dr. Warburg’a göre “vücuttaki “onkojen”lerin; stres, kirlilik, radyasyon yanında dokulardaki oksijensizlik gibi faktörlerle uyarılarak kanser başlatabiliyor.

Kanserin en önemli temel nedeni oksijensiz yaşamdır, yani “anaerobiosis”tir. – beden hücrelerinin normal oksijen solunumunun, anaerobic hücre solunumu ile yerdeğiştirmesidir Normal hücreler oksijene gereksinim duyarlarken kanser hücreleri oksijensiz yaşayabilirler.

Ayrıca oksijen eksikliği-hipoksi, kanserin yayılmasını da kolaylaştırır. Kanser hücreleri, oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediğinden, yeterli oksijen sağlanırsa, tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü tespit edilmiştir.”

Ozonterapinin, direkt kanser hücrelerini öldürücü etkisi yanında, bağışıklık sistemini güçlendirici, kemoterapi ve radyoterapiye bağlı yan etkilerini engelleyici etkisi de vardır.
Kemoterapi-radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini arttırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanılmaktadır

Kas, Eklem ve Romatizmal Hastalıklar

Kemik deformasyonu gelişmemiş gonartrozlarda (eklem harabiyetleri), eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturacak, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderecektir. Ayrıca kıkırdak dokunun yeniden tamir sağlamaktadır.

Romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini regüle ettiğinden diğer medikal tedavilerle kombine edildiğine dramatik iyileşmeler gözlenmektedir.
Ayrıca yoğun adele ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın rastlanan bir hastalık olan fibromiyaljide de ozon başarılı tedavi yöntemlerinden biridir.

Virüslerden Kaynaklanan Hastalıklar

AIDS, zona, hepatit, uçuk gibi viral hastalıklarda virüsün vücuttan atılmasında, ozon bağışıklık sistemini güçlendirir aynı zamanda virüse direkt teması ile etkili olur.

Böbrek Fonksiyonlarının Düzenlenmesinde

Ozon sauna ter bezlerini uyararak terlemeyi arttırma yolu ile lenfatik sistemde birikmiş toksinlerin, ağır metallerin, kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur. Toksinleri etkisiz hale getirerek, deri, akciğer, böbrek ve bağırsak yolu ile atılmasını sağlar.
Böbrekten 24 saat boyunca çalışmasını gerektiren ağır metallerin boşaltım işini, saunada terleme yolu ile 15 dakikada yerine getirir. Bu nedenle doktorlar, ağır böbrek hastalarına ev tipi ozon saunası önerilmektedir.

Deri Hastalıklarında Ozon Tedavisi

Ozon, virüs bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz, daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını arttırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfuz eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesine ve kendini yenilemesi hızlanır.

Torba Ozon Tedavisi

Torba Ozon Tedavisi

Göz Hastalıklarında Ozon Tedavisi

Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları gözü de etkilemektedir. Gözde retina adı verilen görme merkezindeki ve optik sinirdeki harabiyetler çeşitli derecelerde görme bozukluğu oluşturmaktadır.
Yapılan klinik çalışmalarda, ozon tedavisi sonrası 6-8 ay içerisinde görmede iyileşmeler kaydedilmiştir. Tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış gözlenmiş veya daha kötüye gidiş durdurulmakta olduğu saptanmıştır.

Bağırsak Hastalıkları

İltihaplı bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal yoldan ozon gazı püskürtülmesi şeklinde yapılan bölgesel uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Kadın Hastalıkları

Tedaviye dirençli alt genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormonal durumu düzenleyici rolüyle etkili olur.

Nörolojik Hastalıklar

Multiple skleroz, Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıklar ile Myotoni, Muskuler Distrofi veya Spastik çocuklardaki kas-sinir hastalıklarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Yaşlılıkta Ozon Tedavisi

Sağlıklı yaşlanmayı ve genç kalmayı sağlamak amacıyla; “Anti-aging” bir başka deyişle “gençleştirme-yaşlanmayı durdurma” bu yöntemin hedefi, uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmayı sağlamak! Bu amaçla yapılması gereken çok şey var elbette. İşte bunlardan biri de “ozonterapi”. Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir.

Bunu takiben vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan diğer hücreleri de aktive olurlar. Hücreler tıpkı insanlar gibi solurlar. Bunun için hücre seviyesindeki ortamda oksijen moleküllerinin bulunması şarttır.

Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedirler. Fiziki kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Ozon uygulanan kişilerde yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra yaşam kalitesinin önemli düzeyde arttığı bilinmektedir.

Selülit İçin Ozon Terapi (Ozon Sauna)

Ozon farklı mekanizmalarla sellülitte etkilidir. Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına neden olur. Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini arttırarak, kılcal damarlarda kan akımının düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normal hale döner. Yapılan çalışmalarda, ozonterapinin sellülitin geleneksel tedavisinden daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Kronik Yorgunluk Sendromunda Ozon Tedavisi

Çağımız hastalıklarından biri kronik yorgunluk sendromudur. Bu hastalıkta kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde kendini yorgun hissetmektedir. Hatta o gün hiç hareket etmediği halde sanki tonlarca yük taşımış gibi kendini bitkin hissederler ve kesinlikle kıpırdayacak güçleri bile kalmamıştır. Türkçe’de “Canlı Cenaze Sendromu” olarak tanımlanan bu hastalık son yıllarda her geçen gün daha çok sayıda insanı pençesine almaktadır.

Tedavisi oldukça güçtür.
Kronik yorgunluk Sendromunda ozon önemli düzelmeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkileri anlamlı düzeyde silebilmektedir.

Stresle Mücadelede Ozon Tedavi

Günlük yaşam mücadelesi, iş yoğunluğu, mesleki sıkıntılar, endüstriyel olarak hazırlanan gıda ürünleri, çevre kirliliği, nikotin, alkol, kahve, manyetik kirlenmeler, yanlış yaşam biçimi ve hatalı beslenme, hareketsizlik, hastalık ve enfeksiyonların her biri yaşamımızda başlı başına bir stres nedeni oluşturur.
Ozon tedavisi hastalıkların ve enfeksiyonların tedavisinde etkili olurken, kirlilik ile vücudumuzda biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca stres hormonu olarak adlandırılan adrenalini vücutta yıkarak stresimizi azaltır.

Detoks  İçin Ozon Terapi (Toksinlerden Arınma)

Soluduğumuz hava, yediklerimiz ve içtiğimiz su, toksinler ve kirletici maddeler yavaşça vücudumuza girerek bağırsaklarımız ve cildimiz vasıtası ile emilirler. EPA (A.B.D Çevre Koruma Ajansı) verilerine göre, yiyeceklerimizde 3000’den fazla kimyasal bulunmaktadır. Erişkin her birey her yıl 2 kg. kadar  zirai ilaç ve hormon artığını tükettikleri gıdalarla birlikte almaktadırlar.

Ozon uygulama yöntemlerinden biri olan ozonlu sauna ile birikmiş toksin ve kimyasal maddeler deri yolu ile atılır. Aynı zamanda dokuların oksijenlenmesi sağlanmış olur.
Ozon sauna derinin üçüncü bir böbrek, ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar.

Zeka ve Ozon Terapi

Bir çok sebeple akciğerlerimizden kana geçen oksijen az olabilir ya da beyine giden kan akımı yetersiz olabilir, işte bu durumlarda ozon tedavisi çok önemli bir rol oynamaktadır.
Kanın direkt, dokuların ise kan yoluyla oksijenlenmesini arttıran ozon tedavisi en ideal ve doğal yoldur.
Oksijen,  “serbest radikal” denilen elektronlarını kaybetmiş zararlı maddelerin ortaya çıkmasını sağlar. Serbest radikaller, bulundukları ya da taşındıkları dokularla birleşerek onları, fonksiyonlarını yapamaz hale getirir.

Bu etki 30 yaşında başlıyor, 40’lı yaşlarda artarak ilerliyor ve 50’li yaşlardan itibaren dramatik bir şekilde artarak fark edilen bir yaşlanmaya ve pek çok hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Oluşan serbest radikallerin beyin işlevlerini yavaşlatıcı etkisi en iyi ozon tedavisi ile giderilebilir.
Yaşlılardaki unutkanlık, hareket kısıtlılığı ozonterapi ile epeyce düzelmektedir. Ayrıca sınava hazırlanan öğrencilerde kullanılan ozon konsantrasyonunun belleği arttırdığı, hafızayı güçlendirdiği gözlenmiştir.

Diş Hekimliği

Diş çürüklerini önlemede ve yeni başlamış çürüklerde tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Cinsel Fonksiyonların Düzenlenmesi

Ozon terapinin cinsel fonksiyonlarda artış sağladığı gözlenmiştir.

Ozon Terapi

Ozonun Vücuttaki Etkileri

Ozon tedavisi, birçok sağlık sorununda olumlu etkileri olan bir tedavi yöntemidir. Sağlık alanında alternatif bir seçenek olarak kullanılan ozon tedavisi, birçok hastalığın tedavisinde destekleyici ve iyileştirici bir rol oynayabilir. Ozon tedavisinin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu etkileyici tedavi yönteminin potansiyelini keşfetmek için Ozon Tedavisinin Faydaları Sayfasını ziyaret edin.

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

SCROLL UP