WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Ozon Gazının Diğer Dezenfektanlara Göre Avantajları

Ozon Gazının Diğer Dezenfektanlara Göre Avantajları Nelerdir ?

Ozon, oksidasyon gücü çok yüksek olan bir gaz ve bilinen en kuvvetli dezenfektandır.

Yüksek oksidasyon kuvveti, ozonun bakterilerin tahribatında tam etkin bir rol oynamasına sebep olur.

Ozon gazının dezenfeksiyon etkisi, aynı şartlar altında klorunkinden 3125 defa daha fazladır

Spor, kist ve virüslere karşı klordan daha etkilidir.

Ayrıca ozon, havada bulunan oksijenin parçalanması yoluyla elde edildiği için kararsız yapısı nedeniyle dezenfeksiyon görevini tamamladıktan sonra daima hammaddesi olan oksijene dönüşür.

Ozon gazının dezenfeksiyon sonrasında artık ve kalıntı bırakmayan tek dezenfektan oluşu, özellikle gıda sanayinde kullanımını, diğer dezenfektanlara göre avantajlı kılmaktadır.

Ozon, dozajına bağlı olarak yarılanma ömrünü kısa sürede tamamlar ve kalıntı bırakmadan hammaddesi olan oksijene dönüşerek kokusu ve tadıyla birlikte kaybolur.

Diğer Dezenfektanlara Karşı Neden Ozon

  1. Etkin ve Güçlü Dezenfeksiyon: Ozon gazı, diğer dezenfektanlara göre daha etkin ve güçlü bir dezenfeksiyon sağlar. Suda ve havada bulunan mikroorganizmaları yok eder ve virüsleri etkisiz hale getirir.
  2. Kimyasal Kalıntı Bırakmaz: Ozon gazı, kullanıldıktan sonra kimyasal kalıntı bırakmaz. Diğer dezenfektanlarda görülen kalıntılar, zararlı etkilere ve sağlık sorunlarına neden olabilir.
  3. Doğal Bir Dezenfektan: Ozon gazı, doğada kendiliğinden oluşan bir gazdır. Doğal bir dezenfektan olması, çevre dostu ve sürdürülebilir bir dezenfeksiyon yöntemi olduğunu gösterir.
  4. Kokusuz ve Renksiz: Ozon gazı, diğer dezenfektanlara göre kokusuz ve renksizdir. Bu özellik, dezenfeksiyon işlemi sonrasında hoş olmayan koku ve renklerin oluşmasını engeller.

Ozon gazı kalıntı bırakmaz soluduğumuz havadan yada saf oksijenden elde edilir. Doğal tek dezenfektandır. Ozon gazı kararsız yapısından dolayı oksijene dönüşür .

Bilinen kimyasal dezenfektanlardan çok üstün olduğu için yaşanılan ortamlardaki organizmaları okside edebilmesi ve kullanım kolaylığından dolayı ve tat ve koku bırakmadığından ozon çeşitli endüstrilere girerek burada kullanım alanlarını arttırmaktadır.

Ozon ve Negatif İyon Arasındaki Fark Nedir?

Negatif iyonlar havadaki toz moleküllerini (genellikle pozitif şarjla) çekerler ve onları hareket ettirirler.
Ozon havadaki gaz moleküllerini (oksidize eder, parçalar) çeker.

Ozon ve negatif iyonlar, havada doğal olarak bulunan ve farklı etkilere sahip olan gazlardır.

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan O3 molekülüdür. Güçlü bir oksidasyon özelliğine sahiptir ve havada bulunan zararlı gazları ve mikroorganizmaları yok ederek havayı temizler. Ozon, yüksek enerjili bir gazdır ve dezenfeksiyon işlemlerinde etkili bir şekilde kullanılır.

Negatif iyonlar ise, havada bulunan serbest elektronlardan oluşur ve O2- şeklinde gösterilir. Negatif iyonlar, havada bulunan toz, polen ve diğer partiküllerle birleşerek havayı temizler. Ayrıca, negatif iyonlar insan vücudu üzerinde pozitif etkiler yapar ve stresi azaltmaya, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Özetle, ozon ve negatif iyonlar farklı gazlardır ve dezenfeksiyon işlemleri ile havanın temizlenmesinde farklı etkilere sahiptirler. Ozon, güçlü bir dezenfektan olarak zararlı mikroorganizmaları yok ederken, negatif iyonlar havayı temizleyerek insan sağlığına olumlu etkiler yapabilir. Bu nedenle, kullanılacak olan dezenfeksiyon yöntemi ve amacına göre ozon veya negatif iyonlar tercih edilebilir.

Ozon gazı ile ilgili ‘Ozon Gazı İnsan Sağlığına Zararlı Mıdır’ sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

ÖZELLİKLERİ OZON NEGATİF İYONLAR
Koku evet Yok
Toksik evet Hayır
Tozları azaltma hayır Evet
Koku giderme Çok iyi Biraz
Havayı temizleme evet Evet
Havada yükselme hayır Evet
Pozitif iyonları etkisiz hale getirme hayır Evet
Kauçuk gibi şeyleri bozma evet Hayır
Sürekli ayarlama ihtiyacı evet Hayır
Oluşum 3 oksijen atomundan Normal oksijen ile ekstra bir elektron

Ozon, Hacamat, Tıbbi Sülük

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

SCROLL UP