WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba! Doktorumuz Sorularınızı Bekliyor
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz

Sülükler Hakkında

Sülük Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Halkalı solucanların sülükler takımından, tatlı sularda, denizlerde ve nemli topraklarda bulunan, birçoğu eklembacaklılar, yumuşakçalar ve omurgalılarda dış asalak olarak yaşayan hayvanların genel adı. Vücut bölütleri sabit (34 tane) olmakla beraber, derileri dıştan tekrar bölündüğü için çok daha fazla sayıda bölütlü görünürler. Yalnız eşeyli ürerler. Hepsi erseliktir. Pek çoğu kan emen dış asalaktır. Bir bölümü de etçildir. Etçil olanlar küçük kurtlar, salyangozlar ve böcek kurtçuklarıyla beslenirler. Bilinen türleri 290 kadardır. Bunlardan tıp sülüğü (Hirudo medicinalis) çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından kan basıncını düşürmek amacıyla kullanılmıştır.

Sülük Tedavisi Geçmişi

Sülük tedavisi geçmişi antik, ortaçağ, Rönesans, tıbbi sülüğün çok değerli yardımlarını Tarih boyunca görebiliriz. Antik Yunan tarihi ve mitoloji bilenler, Olympus,  Yunan mitolojik villasında bilinen iki sülüktasfiri vardır. Yunanistan’da örneğin, işte White River Aheloy  kocası Aheloy, oğlu Oceanus ve Tethys adını aldı. Eski mitolojisine göre Herkül, kavga sırasında Herakles teçhizatında yapışma hissetti ve sülük ilk burada görüldü. Herakles yaratığın elinde efsun kapmayı başardı ve bir sülük kılığında deep river suya daldı. Pindus Dağları sakinleri White River Aheloy adlı sülüğün bu nehirde yaşadığına inanıyoruz dediler.

Bin yıl sonra bir ilk eser karaciğer patolojisini sülük tedavisi üzerine yazmıştır,. Bu eser, Yunan hekim Galen, İmparator hekimi, anatomi, fizyoloji, patoloji ve Farmakoloji 120”den fazla araştırma yazıldı, Ancak, onun fikri ülkesinde desteklendi ama Mısır’da desteklenmiyordu. Ptolemaios Mısır hükümdarı emriyle göletlerden sülükler toplandı ve Asya ve Afrika’da sattı denenen tüm halk ilaçları, merhem, iksir, ritüeller ve büyü, için Mısır şifacılarına çok para ödendi. Sonra bir gün doktor Kleomen adında biri Kraliyet Sarayına geldi ve “naivernejšee aracı” bildiğini söyledi. Tahmin ettiğiniz gibi bu tıbbi sülük oldu.

Sülük tedavisi birkaç denemeden sonra sonra Kleopatra varis için faydasını keşfetti. Mısır Firavunları sonraki nesiller için mezarlara sülük tasvirleri eklendi, Sülük Roma’da da çok popülerdi Onun görüntüsü antik vazolarda bulunabilir , usta el içinde bulunur. Yaşlı Pliny devlet adamı, tarihçi ve yazar, “doğa tarihi”, adlı eserinde sülük tedavisi de dahil olmak üzere hayvansal kökenli, tıbbi ürünler hakkında yazmıştır, Heykellerde ve vazolarda sülükler ustalara ilham kaynağı olmuştur. İzveste tavan vazo krasno figurno yüzyıl M.Ö. Euphronius tarafından sonuna boyama ustaları tarafından özgün süslemeler vardır,

Sülükler ilk Nerede ve Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Sülükler ilk nerede ve ne zaman kullanmaya başlandı sorusuna ise , farklı zamanlarda bilim adamları değişik cevap vermişlerdir, Bazıları antik Mısır diğerleri üçüncü binyıl, diğerleri Antik Çin’de Hindistan’da başladı dediler. Tedavide, bu benzersiz yöntemi ilk İsrailliler keşfettiği görünümü vardır. Şimdi bilimsel olarak güvenilir bir kaynaktan tam nerede ne zaman başladığına bulmak mümkün değil.

En önemlisi, bilim adamlarının sülüğün eski çağlardan beri en güvenilir, istikrarlı, güvenli ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan etkili bir yöntem olduğu kanaatidir.

Sülükler Hangi Ülkelerde Popüler Olmuştur ?

Sülükler farklı ülkelerde popüler olmuştur: İspanya, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi  ilk etapta İspanyada 1561 yılı, ithalatın ulaştığı en yüksek oranı: 3 milyon sülük olmuştur. 1800 yıllarda ise 4.5 milyon sülük ithalatı olmuştur.

Tayland topraklarında bir ortaçağ Prensliği olan Uyongede sülük çok popilerdi Orta çağlarda nüfusun bilinen en büyük sorunu obeziteydi ve birçok eyalette aynı sorun vardı,  kendi sağlığı ve kilo vermek isteyenler için sülük vazgeçilmez bir araçtı.

Tayland kitaplıklarda, bulunan korunmuş eski elyazmalarında sülük terapisi ile hastanın beş seans sonrasında beş-on kilo ağırlık kaybedildiği belirtilir. Zayıflamanın güvenli ve zararsız bir şekilde olması dünya çapında yayıldı bugün bu sorunu çözmek için girudoterapevty de uzmanlaşmalar başladı, geçmiş yüzyıllarda obezite ile sadece girudoterapevtov ilgileniyordu, kadın hastalıklarında ve obezitede etkili olması noktasında bazı doktorlar rahatsız.

Kadın Hastalıkları Tedavisinde Sülük Tarihi

İlk kadın hastalıkları tedavisinde sülük kullanmaya çalışan kişi 1552 yılı içinde İtalyan doktor ve anatomist fallopi oldu. Onun onuruna ölümünden sonra ünlü doktor ve kadınlar fallop tüpleri ile çağrıldı. Ancak, ayrıntılı açıklamalar için hangi kadın hastalıklarına ve ne kadar sülük koymak gerektiği bilgisine ulaşılamadı.

1820 Yılında, beklenmedik bir etki de alman cerrah Diffenbah, keşfetti. Sülüğün sadece şifa etkisi ile analjezik, dekontaminasyon sağlamak mümkün olduğunu anlattı. Ayrıca, iki veya üç sülük terapisi hastanın stres aldığını tesbit etti.

1812 Yılında Fransız doktor M. Reynaud moskova’da donmayla karşılaşan Fransız askerlerine sülükler yardımı ile tedavi etmeyi teklif etti. Bu suretle tedavinin etkili olduğunu kanıtlamış oldu, 1862 Yılında onuruna adlandırılmış doktorlar Sendromu Raynaud hastalığı olarak nitelendirdi.

Çin’de sülüklerin geniş kullanım alanı olduğu ünlüdür, Çin de sülük 9 yy itibaren kullanmaya başladı, o muhteşem yaratıkları hemen hemen tüm hastalıkları tedavi etmek için kullandılar. Diğer birçok ülkeden farklı olarak, Çin’de evlerde sülük terapi seansları yaygınlaştı. Floransalı Prens Marčioni di Koppo sülüğün beklenmedik bir yüzünü açtı Stephanie 1347 Yılında Asya daveba salgını başladı,

14. yüzyıl içinde Avrupa ve Rusya üzerinde yayılmış 1351 yılına kadar he tarafa yayıldı, Milyonlarca insanın hayatını yok eden bir salgındı. Mevcut tüm tıbbi bilgiler uygulandı arsenal, sihirbazlar ve Cadılar ritüelleri ve büyüleri yaptılar , ancak hiçbiri faydalı olamadı.

Daha sonra 1350 yılında beklenmedik bir şekilde Floransalı Prens: “Sülüğün bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığını belirtti, bu öneri şaşkınlığa yol açtı bilindiği gibi uygulamaya korkuyorlardı, kimse de Prensi yalanlamak için girişimde bulunamıyordu, Sülükler bütün ülkede büyüklere hatta küçükleri Çin bile sülük arama emri verildi, Vebada azalma oldu, “tıbbi sülükler veba tedavisi için kullanmaya başladı, ve on binlerce insan hayatının kurtulduğu belirtiliyor.

Friedrich Ağustos Esmarch, Alman bilim adamı, cerrah, araştırmacı aseptics ve antiseptikler, 1904 yılında tıbbi sülüğü antisepsis olarak özelliğini anlatan ilk kişiydi, olumlu tedavi sonuçları belirgin olduğu halde Alman tıp dünyası bu bölgede araştırmanın devam etmesini izin vermedi. Tıp alanındaki deneyleri durdurmak zorunda kaldı, örneğin, Norveçli antropolog ve bilim adamı T. Heyerdahl 1943 1947”ye kadar hemoroid sorununu çözemedi, Girudoterapiû tepki ve kuşkuyla da olsa tepki gösterdi.

Tıbbi Sülük Bir Çok Ülkede Popüler

Bugün tıbbi sülük bir çok ülkede çok popüler Güney Fransa’da, Bordeaux’ta Gironde bölgesi yer alır. Birkaç yıldır bu şehirde uzmanlar sülükleri yapay olarak oluşturulan koşullarda yetiştirilmiştir. Bunun için çam ormanı içinde kazılmış olan çeşitli havuzlar kurmuşlardır.

Rusya Devletinde de çalışmalar vardır, Yuri Dolgoruky, suzdal Prensi ve Grand Prince Kiev, Vladimir Monomakh’ın Rusya’da sülüğü bağımsız ilaç olarak kullanan ilk kişiydi. Kim bilir belki o sülük Kiev Prensi ve Pereyaslavl’ya yardımcı oldu. tıbbi sülük otuz yüzyıldır insanlık tarihinde kullanılıyor,

Rus Bayanlar tarafından enerji ve güzellik için sülük kullanımı desteklenmiştir.

Sülük tedavisi gelenekleri içinde Rus bazı edebi baş yapıtlarından somutlaşan tıbbi sülük kullanımı ile ilgili tasvirler vardır, on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda literatürde sülüklerin kullanımıyla ilgili bilgiler vardır.

Örneğin, 1938 yılında bir tıp dergisinde: “şiddetli baş ağrısı, ve yüzdeki kızarıklıklar için kulakların arkasında üç sülük koyulması gerektiği önerilir, 1846 yılında bir tıp gazetesinde ise sülük kullanımı ile ilgili tavsiyeleri vardır.

Rus bilim adamı, Grigory Anatoliyevich Zacharin sülüklerin kullanımıyla ilgili uzun süreli araştırmaları oldu sülüklerin uzmanlar arasında büyük ilgi görmesinde onun yaygın olarak bilinen klinik derslerinin etkisi vardır. Çeşitli hastalıklarda sülüklerin kullanım tavsiyeleri , bugün bile bazı girudoterapevty çalışmalarında kullanılır.

Rusya da sülükler kullanarak tıbbi beceri elde etmek kendini bu konuya adamış insanları değil hatta sıradan insanlar tarafından bilinip uygulanıyordu, zor durumlarda şifa için nasıl nereye ne zaman ne kadar sülük koyacaklarını biliyorlardı.

Eski çağlardan Rus aileler içinde sülük kullanımı yaygındı, Talmud gibi çok büyük kaynaklar terapi seansları ve sülük kullanımıyla ilgili açıklamalar vardır, Talmud içinde Örneğin, ağız boşluğunda oluşan bazı hastalıkların tedavisinde sülük terapisinin nasıl yapıldığını açıklar.

Ama hepimizin bildiği gibi sülük terapisi zamanla unutuldu. Zamanla sentetik ilaçların yan etkileri bilinmeye doktorlar tarafından başlandığında sülükler yine popüler olmaya başladı bunun sebebi sülüklerin hiç bir yan etkileri olmayan doğal canlılar olmasıydı.

Hasta olan yaşlı bir teyzeye modern tıbbın bütün gereklerine uyguladılar ama ondaki uyku halini yaşama isteksizliğini ve halsizliğini önleyemediler, sonunda antik çağlardan kalma sülük terapisini uygulamaya karar verdiler. Ve aniden bir mucize oldu! Birkaç seans sülük terapisinden sonra hastanın hali daha iyi olmaya başladı, uykusu düzeldi, iştahı arttı, ruh hali düzelmeye başladı, kendini dada güçlü hissettiğini söyledi, yapılan testlerde olumlu çıktı, onun metabolizması normale döndü, bağışıklık sisteminin güçlendiği ortaya çıktı, Doktorlar omuz silkti ler kuşku ile: “Wow, sülükler bu hale getirdi demek ki dediler,

Ama başka bir hastalarda geldi, onlara da sülük terapisi uygulamaya başladılar, Doktorlar hastalara yardım, amacıyla “sülük” önermeleri artınca söylentiler her tarafa yayıldı, toplumda yeniden sülükler hakkında bilgilenmeler başladı,. Ve son olarak, bilim adamları sülüklerin bireysel fizyolojik süreçleri ve bir bütün olarak bir organizma üzerinde etkisini ayrıntılı olarak ortaya çıkarmak için çalışmalar başlattılar,

Zamanla bu araştırmalar artarak devam etti. Sülüklerin birçok salgı ureten bir fabrika olduğu vücut sağlığı ve gençleş me için birçok bio aktif maddeler ürettiği keşfedildi,

Sülük harika bir hastalıkları önleyici araç olduğu ortaya çıktı. İnflamasyon, kan hastalıkları, ya da daha tıkanmamış damarların gelecekteki etkenleri üzerinde koruyucu olduğu açıklanmış.

Hipertansiyon, damar sertliği, göğüs ağrısı Anjina pektoris, bunlar ve diğer birçok hastalık için ilaç üreten “mini canlıdır” dolaşım sisteminin iyileşmesi için predynfarktnoe durumu vardır. Geçmişte yaşanan yüzlerce vakada görülmüştür ateroskleroz, inme, beyin damarları tıkanıklığı l sülük trombozu olur bu hastalıklarla ortaya çıkabilecek olası komplikasyonlar önleyici aracı olduğu belirtilmiştir,

Birkaç yıldır,. Moscow adlı Oftamolojik hastane tıbbi sülük ophthalmologists kullanımı artmıştır “göz” hastalığından muzdarip hastalara koyulmaktadır,: Glokom, iltihabi süreçleri damar sistemi, iridociklitom, göz içi basıncı artıştı,. ve göz yaralanmalarında sülük yardımcı olur. Ophthalmologists bugün çok çeşitli diğer ilaçlar ile birlikte sülük sülükterapiside uygulanmaktadır, eklemlerde artrit inflamasyon tedavisinde sülük tedavisi etkili ek araç olarak kullanılmaktadır, .

Hastalara, girudoterapiû, manuel terapi ve bitkisel ilaç kullanmaları için tavsiye edilir. Güvenilir ve hızlı bir şekilde yardımcı bir sülük haline hasta ve hemoroid muzdarip olan hastalar için sülükler güvenlive hızlı bir yardımcıdırlar .

Doktorlar, hastalar ve yakınları kelimenin tamanlamıyla bu rahatsızlığı tedavi etmenin ne kadar zor olduğunu biliyorlar,. Ama hiç kimse bu hastalığı sülükle tedavi etmeyi hayal etmediler, sonra ise kullanmaya başladılar,

Sıyrıklar ve karbunkuleze için Tedavinin etkinliği üzerinde bu doğal “Doktor” gibi aracı bulmak zordur sülük tedavisinden bir gün sonra ağru ve şişlik kaybolur. Kızarıklık kaybolduktan birkaç gün sonra irin akışını artırır. Ama birkaç seans sonra aniden bildirimleri önceki belirtiler yok olur veya olmaya başlar, bu konuda zaten doktorlar tek çaredirderler, görüyorsanız tarhi tedavi yöntemi eşsiz insan vücuduna nasıl yardımcı oluyor. Bilim adamları ve doktorların sülükler faydaları hakkında bilgilerini özetlersek , tıbbi sülük tükürüğü içinde yer alan biyolojik aktif maddelerin karmaşık etki mekanizmaları olduğudur,

 Sülüklerin (gelen Yunanca thrombos-“kan pıhtısı”) na protivotrombotičeskoe etkisidir. Bu eylem bile bir kimse için çok önemlidir: prokusyvaâ deri iç mekanizması bazı bölgelerinde kan pıhtılaşması olur sülük bunları tromboobrazovaniu önler,

Uzmanlar söylüyorlar o trombolitičeskim (Yunan lizis, erime ve thrombos — “kan pıhtısı”). Sonuçları, tıbbi sülük kan pıhtıları çözülmesi için çalışma yapar,. Onların tükürüklerinde, fibrinovye yer alan biyolojik aktif maddeler, oluşmuş pıhtıyı çözer, 1986 da p. Baskov ve g. ı. i Nikonov sülükler tükürüğünün içinde bulunan destabilaznyj karmaşık olduğunu. Bu enzimin kan pıhtıları tarafından izopeptidnyh ilişkileri hidroliz halletmek için inanılmaz bir özelliiolduğunu belirtir,

 Gipotenzivne etkisi (Yunan hipo-azaltma kuralları ve LAT. tensio “voltaj” karşı gösteren,) sülüklerlerin tükürüğü içinde bulunan biyolojik aktif maddeler normotenzivnym etkisi olarak adlandırılabilir, kan basıncını azaltır. Bu nizkomodekulârnymi doğa prostoglandinovoj maddeler sağlık piâvkah içinde bulunur, Biyolojik aktif maddeler, normalde yüksek veya düşük kan basıncı dengeler . Bilim adamları tarafından ayrıntılı olarak sülüklerin böyle bir etki mekanizmasıolduğubelirtildi,

 Bu separativnoe olduğunu (LAT. ayıran dan — Office, singling “) hasarlı damar duvarı üzerindeki etkisi. Popüler bir dille damar duvarlarını tamir eder, Beşinci etki. Antiaterogennoe (Yunan anti, “karşı” ve Yunanca “kıyılmış” Baba) biyolojik olarak aktif maddelerin etkileri. Onlar lipidler değişim süreçlerinde aktif olarak yer alır , normal işlevine neden olan, kan kolesterol seviyesini azaltır, bir gerileme aterom plak sağlar.

Antihypoxia (Yunan anti gelen “karşı” ve hipo-öneki, kuralları ve LAT. oxygeium, “oksijen” karşı azalma gösteren) etkisi. Sülükler gebeliktarafından birkaç patolojik süreçlerin karmaşık zaman gebelik için çok önemli olan düşük oksijen içeriği koşullarında hayatta kalma yüzdesini artırır Yedinci mekanizması. Immunostimulatory etkileri.

Sülük Nedir Ne işe yarar

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

1 Yorum
  • Yanıtla
    13 Temmuz 2021, 18:47

    Annem 84 yaşında bel fıtığı ve diz ağrıları için sülük tedavisi düşünüyorum.Yaşından dolayı bir problem olurmu.
    Teşekkür ederim kolay gelsin…

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

SCROLL UP